Stone Town Tips

Tip on : Stone Town - 6 years ago

Zakupy na Zanzibarze


Dokonywanie zakupów na Zanzibarze może być nie lada wyzwaniem, a równocześnie świetną zabawą i okazją do nabycia upragnionych pamiątek po niewygórowanych cenach. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby wrócić do domu z pełnymi torbami i jeszcze zachować kilka groszy w portfelu.
Wyspa oferuje wiele miejsc, gdzie warto się udać by napełnić kosze dobrami. Zacznijmy więc od tzw. Old Market, znajdującego się naprzeciwko głównej stacji daladala w centrum Stone Town. Jeszcze zanim wejdziemy między tłumy z daleka zauważymy liczne stoiska z warzywami i wielobarwnymi owocami, których zapach rozchodzi się wokoło i zachęca do zakupu. Wszystko tutaj jest świeże, naturalne i po naprawdę atrakcyjnych cenach. Obok handlarze sprzedają mąkę, ryż, a także pieczywo różnego rodzaju i kształtu. Panuje tutaj ścisk, a ludzie przekrzykują się próbując ustalić najbardziej atrakcyjną cenę. Owoce i warzywa najczęściej sprzedawane są na sztuki, lub na „stosiki” z uwagi na brak wag.
Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Mwana Kwerekwe – olbrzymie targowisko na przedmieściach Zanzibar Town. Dla chcącego nie ma tu rzeczy niemożliwej do kupienia – jeśli coś występuje na Zanzibarze, to na pewno można dostać i tutaj. Od wszelkiego sprzętu domowego, po produkty spożywcze, chemiczne, a nawet żywe zwierzęta. Te ostatnie nie powinny dziwić – na wyspie nie znajdziemy typowego sklepu mięsnego, dlatego jeśli ktoś ma ochotę na drób lub baraninę, musi sam dokonać uboju i przygotować je do gotowania. Ceny są również na bardzo atrakcyjnym poziomie, dlatego owoce i warzywa warto kupować właśnie tutaj.
Jeśli zaś wybieramy się w poszukiwaniu pamiątek oczywistym miejscem są uliczki Stone Town – pełne straganów, sklepów i lokalnych warsztatów, gdzie powstają przepiękne kangi, plecione maty, tradycyjne instrumenty muzyczne, szczególnie różnorodne bębny i wiele innych. Kto raz zapuści się w ten bezmiar rzeźbionych figurek, aromatycznych olejków, ręcznie wytwarzanej biżuterii nie będzie chciał stamtąd wyjść. Sprzedawcy zachwalają towar i przynoszą coraz to nowsze wzory – wszystko by zaspokoić nasze wymagania.
Należy szczególnie zwrócić tutaj uwagę na chłopaków, którzy niby to z uprzejmości oferują swoje usługi „przewodnika” lub obiecują zaprowadzić do sobie tylko znanego, znakomitego sklepu, czy miejsca. Na koniec wyprawy często okazuje się, że nasz dotychczasowy przyjaciel żąda niespodziewanej zapłaty za wątpliwą usługę. Lepiej więc zawczasu ustalić charakter i cenę usługi.
We wszystkich powyżej wspominanych miejscach obowiązuje oczywiście stary arabski zwyczaj targowania się. Niestety, Europejczyk jest tutaj na starcie traktowany jak chodzący skrzynia pieniędzy – ceny wywoławcze są kilkakrotnie wyższe od tych oferowanych miejscowym, dlatego należy bez zastanowienia próbować targować każdą ofertę. Zazwyczaj ostateczna wartość transakcji nie przekracza 15% początkowej ceny. Oczywiście po jej ustaleniu należy kupić dany produkt. W przeciwnym przypadku szczerze urazimy dobre intencje sprzedawcy i będzie to bardzo źle widziane. Podczas całodniowych zakupów można więc wypróbować swoje umiejętności negocjacyjne, silną wolę i stalowe nerwy. Poza tym jest to element tradycji, a dobre obyczaje nakazują się targować. A wszystko to odbywa się w pokojowej i przyjaznej atmosferze.
Jeżeli ktoś nie ma jednak ochoty na wchodzenie w tego rodzaju interakcje z tubylcami powinien odwiedzić kilka sklepów prowadzonych w stylu bardziej przypominającym europejski. Można tam w spokoju oglądać towary nie będąc przy tym nagabywanym przez sprzedawców, a czas przyjemnie płynie w klimatyzowanym wnętrzu. Oczywiście tutaj targowanie się nie przystoi, a wyższe ceny odstraszają niektórych nawet pomimo „zachodniego” standardu. Sklepy te są nieco pozbawione duszy, jednak czasami okazuje się zbawienne – możliwość spokojnego oglądania produktów pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii.
Nikt nie ma wątpliwości, że z Zanzibaru warto, a nawet trzeba, przywieźć lokalne wyroby na pamiątkę niezwykłej przygody na „wyspie przypraw”. Jak tego dokonamy, ile czasu nam to zajmie i jak wiele gotówki pozostanie w naszym portfelu na koniec – zależy już tylko od nas. Na pewno jednak podczas zakupów nie ominie nas dobra zabawa i przygoda.

Good tip?
(0)
Write a comment
1 comment
Glory W. says:
Aug 18, 2009
Hello dear My name is glory (single). I was impressed when i saw your profile today at www.geckogo.com and i will like to establish a long lasting relationship with you. In addition,i will like you to reply me through this my private e-mail box(glorywilliam26@yahoo.com)Thanks waiting to hear from you soon. glory. I will send to you my pictures in my next mail through this my mail box (glorywilliam26@yahoo.com) SO THAT I WILL TELL YOU MORE ABOUT ME OK.
Was this useful?
(0)